CHP’li Sarıbal: “Hayvancılık sorunu bir insanlık meselesidir”

Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, yıllarca kendi kendini idare eden ve insanını aç bırakmayan Türkiye’nin, iktidarın yanlış politikaları nedeniyle tarımda dışa bağımlı hale geldiğini savundu. Dışa dönük tarım ve hayvancılık politikasından acilen vazgeçilmesi gerektiğini belirten Sarıbal, “Hayvancılık ve tarımla ilgili olarak, bakanlar defalarca ‘sorunu çözüyoruz, bir daha ithalat olmayacak, 5 yıllık plan yapıyoruz.’ dediler. Hayvancılık, et ve süt sorunu bir insanlık meselesidir. Bu sorunu çözmenin yolu da hayvancılıkta yem sorununu çözmekten geçmektedir. Eğer siz yem sorununu çözemiyorsanız hayvancılık sorununu çözemezsiniz. Et sorunu çözülmeden, süt sorunu çözülemez. Yem sorunu çözülmeden et sorunu da çözülemez.” ifadelerini kullandı.

Meraların ıslah edilerek verimli hale getirilmesi gerektiğini dile getiren Sarıbal, AKP iktidarları döneminde 100 milyar doların üzerinde yem ve canlı hayvan ithalatı yapıldığını iddia etti.

Sarıbal, “İktidar ‘canlı hayvanı ve eti ithal ediyorum, hayvancılıkta kullanılan yemin yüzde 50’sini de de ithal ediyorum. Ne gereği var bu ülkede üretmeye?’ diyebilir. Bu bir alternatiftir, bir düşüncedir ama çıkıp bunu mertçe söyleyeceksiniz. Küçük çiftçiyi sistemden çıkaran bir mekanizmayla bu işi sürdüremezsiniz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir